عسل و دارچین: یک درمان قدرتمند یا یک افسانه بزرگ؟

دسته بندی :وبلاگ آموزشی ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ معصومه کریم نجات 4994 مشاهده
عسل و دارچین

عسل و دارچین: یک درمان قدرتمند یا یک افسانه بزرگ؟

عسل و دارچین دو ماده طبیعی با فواید متعددی برای سلامتی هستند. برخی ادعا می کنند وقتی این دو ماده ترکیب شوند، تقریباً می توانند هر بیماری را درمان کنند. در حالی که شواهد نشان می دهد که هر یک از اینها خواص درمانی دارند، بیان می شود که چندین ادعا درباره مخلوط عسل و دارچین خیلی هم صحیح نیست. در این مقاله فواید عسل و دارچین بررسی شده و واقعیت را از افسانه ها و یا باورهای غلط جدا می کند.

مواد طبیعی برای سلامتی بهتر

عسل مایعی شیرین است که توسط زنبورها تولید می شود. قرن هاست که به عنوان غذا و دارو مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بیشتر ازعسل در آشپزی و پخت و پز و یا به عنوان شیرین کننده نوشیدنی ها استفاده می شود.

دارچین هم ادویه ای است که از پوست درخت دارچین تهیه می شود. مردم پوست آن را برداشت می کنند و خشک می کنند، که به چوب دارچین معروف است. می توانید دارچین را به شکل چوب خرد شده، به صورت پودر یا به صورت عصاره خریداری کنید.

عسل و دارچین هر کدام به تنهایی فواید سلامتی زیادی دارند. با این حال، برخی تصور می کنند که ترکیب این دو سودمندتر است. در سال 1995 یک روزنامه ی کانادایی مقاله ای را منتشر کرد که لیست طولانی ای از بیماری هایی را که با مخلوطی از عسل و دارچین قابل درمان هستند، در آن وجود داشت. از آن زمان، ادعاهای عجیب در مورد ترکیب عسل و دارچین چندین برابر شده است.

در حالی که این دو ماده کاربردهای درمانی زیادی دارند، اما همه ادعاهای مربوط به ترکیب این دو مورد پشتوانه علمی ندارد.

خواص دارچین

دارچین یک ادویه محبوب در آشپزی و پخت و پز است که می توان به عنوان یک مکمل نیز از آن استفاده کرد. دو نوع عمده وجود دارد:

دارچین کاسیا: این نوع دارچین که به دارچین چینی هم معروف است، محبوب ترین نوع دارچین است. از دارچین سیلان ارزانتر است و عوارض بالقوه ای نیز دارد.

دارچین سیلان: این نوع به “دارچین واقعی” معروف است. یافتن آن بسیار سخت تر از دارچین کاسیا است و عطر و طعمی کمی شیرین تر دارد.

خواص منحصر به فرد دارچین از روغن های ضروری و ترکیبات داخل آن بخصوص ماده ای به نام سینامالدئید نشأت می گیرد. این ماده عامل طعم و عطر مطبوع دارچین نیز می باشد.

در اینجا برخی از برجسته ترین مزایای دارچین آورده شده است:

ممکن است التهاب را کاهش دهد:

التهاب طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری مزمن را افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد دارچین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

ممکن است به درمان بیماریهای عصبی کمک کند:

چند مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که دارچین ممکن است به کند شدن پیشرفت پارکینسون و آلزایمر کمک کند. این نتایج باید در مطالعات انسانی نیز تأیید شود.

ممکن است خاصیت ضدسرطانی داشته باشد:

چند مطالعه آزمایشگاهی روی حیوانات و لوله آزمایش نشان داد که دارچین به جلوگیری از رشد و تولید سلولهای سرطانی کمک می کند. با این حال نیاز به تحقیقات بیشتر و بررسی انسانی وجود دارد.

برخی همچنین اظهار داشتند که دارچین ممکن است یک درمان طبیعی برای اختلال کمبود توجه (ADHD)، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و مسمومیت غذایی باشد. با این حال، شواهد کافی برای تأیید این ادعاها موجود نیست.

خواص عسل

عسل علاوه بر اینکه یک جایگزین سالم تر برای قند است، خواص درمانی مختلفی نیز دارد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که همه انواع آن با هم یکسان نیستند. بیشترین فواید عسل با ترکیبات فعال در عسل با کیفیت بالا و تصفیه نشده متمرکز است.

در اینجا برخی از مزایای عسل با پشتوانه ی علمی آورده شده است:

ممکن است برای سرکوب سرفه موثر باشد:

یک مطالعه نشان داد که عسل در سرکوب سرفه های شبانه از دکسترومتورفان، که ماده مؤثر در بیشتر شربت های سرفه است، مؤثرتر عمل می کند. با این حال، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

یک درمان قدرتمند برای زخم ها و سوختگی ها:

با بررسی شش مطالعه مشخص شد که استفاده از عسل بر روی پوست یک درمان قدرتمند برای زخم ها است.

همچنین تصور می شود که عسل به این موارد کمک می کند: بهبود خواب، تقویت کننده حافظه، تقویت قوای جنسی، درمان عفونت و یک راه طبیعی برای کاهش پلاک روی دندان است، اما این ادعاها توسط علم پشتیبانی نمی شوند.

ترکیب دو عسل و دارچین ممکن است خاصیت داشته باشند

فرض بر این است که اگر عسل و دارچین به تنهایی می توانند به برخی مشکلات سلامتی کمک کنند، ترکیب این دو باید تأثیر بیشتری داشته باشد. مطالعات نشان داده است که فواید سلامتی عسل و دارچین مشابه است. به عنوان مثال، هر دو در زمینه های زیر خاصیت دارند:

ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد

مخلوطی از عسل و دارچین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد، زیرا ممکن است به کاهش چندین عامل خطر آن کمک کند. بالا بودن سطح کلسترول بد (LDL)، تری گلیسیرید، فشار خون بالا و پایین بود سطح کلسترول خوب (HDL) از عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند. جالب است که احتمال دارد عسل و دارچین روی همه اینها تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف عسل می تواند سطح کلسترول بد (LDL) را 11-6 % و تری گلیسیرید را تا 11 % کاهش دهد. همچنین سطح کلسترول خوب (HDL) را تا 3 % افزایش دهد.

یک مقاله فراتحلیل نشان داد که مصرف یک دوز روزانه دارچین باعث کاهش متوسط کلسترول تام تا 16 میلی گرم در دسی لیتر خون می شود، سطح کلسترول بد (LDL) 9 میلی گرم در دسی لیتر خون و تری گلیسیرید 30 میلی گرم در دسی لیتر خون و همچنین به میزان کمی سطح کلسترول خوب (HDL) افزایش یافت.

در حالی که تاثیر دارچین و عسل بر فشار خون با هم مورد مطالعه قرار نگرفته اند، به طور جداگانه هر دو باعث کاهش متوسط فشار خون می شوند. البته این تحقیق در حیوانات انجام شده است.

علاوه بر این، هر دو غذا سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند که فواید زیادی برای قلب دارند. آنتی اکسیدان های پلی فنول باعث بهبود جریان خون به قلب و جلوگیری از لخته شدن خون می شوند و خطر حمله قلبی و سکته را کاهش می دهند.

عسل و دارچین همچنین ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کنند زیرا هر دو باعث کاهش التهاب می شوند. التهاب مزمن عامل اصلی در پیشرفت بیماری های قلبی است.

ممکن است به بهبود زخم کمک کند

عسل و دارچین هر دو دارای خواص درمانی خوبی هستند که می توانند به صورت مخلوط با مصرف موضعی به درمان عفونت های پوستی کمک کنند. عسل و دارچین هرکدام توانایی مقابله با باکتریها و کاهش التهاب را دارند، که این دو خاصیت هستند که در مورد بهبودی پوست بسیار مهم هستند.

عسل زمانیکه روی پوست قرار می گیرد، به درمان سوختگی بسیار کمک می کند. همچنین می تواند زخم های پا که مربوط به دیابت است و یک عارضه بسیار جدی این بیماری است را درمان کند.

دارچین به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی قوی ممکن است مزایای دیگری برای بهبود زخم ها داشته باشد.

زخم های پای مربوط به دیابت خطر ابتلا به عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک را دارند. یک مطالعه لوله آزمایشگاهی نشان داد که روغن دارچین به محافظت در برابر باکتریهای مقاوم به آنتی بیوتیک کمک می کند. البته در این مطالعه از روغن دارچین استفاده شده است که بسیار غلیظ تر از پودر دارچین است و می توانید آن را از فروشگاه مواد غذایی تهیه کنید. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پودر دارچین هم همان اثر را دارد.

ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند

به خوبی تأیید شده است که مصرف دارچین به طور مرتب برای مبتلایان به دیابت مفید است. همچنین ممکن است به جلوگیری از ابتلا به دیابت کمک کند. مطالعات بیشماری نشان داده است که دارچین در افراد مبتلا به این بیماری قند خون ناشتا را کاهش می دهد. یکی از راه هایی که دارچین قند خون را کاهش می دهد، افزایش حساسیت به انسولین است. دارچین باعث می شود سلول ها نسبت به هورمون انسولین حساس تر باشند و به انتقال قند از خون به داخل سلول ها کمک می کند.

عسل هم برای افراد مبتلا به دیابت فواید بالقوه ای دارد. مطالعات نشان داده اند که عسل بر میزان قند خون، به میزان قابل توجهی کمتر از قند تأثیر می گذارد. علاوه بر این، عسل ممکن است کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد، در حالی که سطح کلسترول خوب (HDL) را بالا می برد.

برای شیرین کردن چای، عسل و دارچین نسبت به شکر نسبتاً سالم تر است. با این حال، عسل همچنان کربوهیدرات بالایی دارد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کنند.

سرشار از آنتی اکسیدان

هم عسل و هم دارچین منابع عالی آنتی اکسیدان هستند که برای سلامتی شما فواید زیادی دارند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که شما را از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد که می توانند به سلولهای شما آسیب برسانند، محافظت کنند.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان فنول است، که با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی همراه است. دارچین همچنین یک آنتی اکسیدانی قوی است. در مقایسه با سایر ادویه ها، دارچین با داشتن محتوای آنتی اکسیدانی در صدر قرار دارد. مصرف عسل و دارچین در کنار هم می تواند یک دوز قوی از آنتی اکسیدان ها را به شما بدهد.

ادعاهای تأیید نشده درباره عسل و دارچین

مفهوم ترکیب دو ماده قدرتمند، به نظر برای درمان حتی قدرتمندتر خواهد بود. با این حال، هیچ مطالعه ای نشان نداده که ترکیب عسل و دارچین ماده ای معجزه آسا را ایجاد می کند که بیماری های متعدد را درمان می کند. علاوه بر این، بسیاری از کاربردهای پیشنهادی برای عسل و دارچین مورد حمایت علمی قرار نگرفته اند. در اینجا برخی از ادعاهای محبوب اما تأیید نشده درباره عسل و دارچین آورده شده است:

با علائم آلرژی مبارزه می کند:

برخی از مطالعات در مورد توانایی عسل در کاهش علائم آلرژی انجام شده است، اما شواهد ضعیف است.

سرماخوردگی را درمان می کند: عسل و دارچین خاصیت ضد باکتریایی خوبی دارند، اما بیشتر سرماخوردگی ها ناشی از ویروس ها هستند.

آکنه را درمان می کند: در حالی که خواص ضد باکتریایی هر دو ماده برای پوستهای مستعد به آکنه مفید است، مطالعاتی درباره توانایی این ترکیب در درمان آکنه انجام نشده است.

به کاهش وزن کمک می کند: چند مطالعه نشان می دهد که جایگزینی شکر با عسل به افزایش وزن کمتری کمک می کند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه عسل و دارچین به شما در کاهش وزن کمک می کند وجود ندارد.

درد آرتروز را تسکین می دهد: عسل و دارچین باعث کاهش التهاب می شوند، اما هیچ مدرکی مبنی بر استفاده از این مواد غذایی بر روی پوست و کاهش التهاب مفاصل وجود ندارد.

مشکلات گوارشی را تسکین می دهد: ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه عسل می تواند از معده شما محافظت کند و هر دو ماده با عفونت های باکتریایی در روده مبارزه می کنند. اما این ادعاها مورد تأیید تحقیقات علمی نیستند.

نحوه استفاده از عسل و دارچین برای بهبود سلامتی شما

بهترین روش برای استفاده از عسل در رژیم غذایی، استفاده از آن به عنوان جایگزینی برای قند است. حتماً عسل تصفیه نشده خریداری کنید، زیرا بسیاری از عسلهای فرآوری شده در قفسه های سوپر مارکت ها هیچ فایده ای برای سلامتی ندارند. از عسل با احتیاط استفاده کنید، زیرا قند آن بالا است.

همچنین باید بدانید که دارچین حاوی ترکیبی به نام کومارین است که در دوزهای زیاد می تواند سمی باشد. مقدار کومارین در دارچین کاسیا نسبت به دارچین سیلان بسیار بیشتر است. بهتر است دارچین سیلان را خریداری کنید، اما اگر انواع کاسیا را مصرف می کنید، میزان مصرف روزانه آن را به 2/1 قاشق چایخوری (2-0.5 گرم) محدود کنید. با اطمینان می توانید روزانه 1 قاشق چای خوری (حدود 5 گرم) دارچین سیلان مصرف کنید.

برای استفاده از عسل و دارچین برای درمان عفونت پوستی، عسل را با مقدار کمی روغن دارچین مخلوط کرده و مستقیماً آن را روی پوست آلوده بمالید.

در پایان

عسل و دارچین هرکدام مزایای زیادی برای سلامتی دارند که بسیاری از آنها مورد حمایت علم است. هر دو این مواد به ویژه برای بهبود سلامت قلب و بهبود عفونت ها مفید هستند. با این حال، هیچ مدرک علمی نشان نداده که ترکیب عسل و دارچین یک معجزه درمانی ایجاد می کند.

مترجم: معصومه کریم نجات

منبع:

healthline.com

معصومه کریم نجات
معصومه کریم نجات

معصومه کریم نجات | کارشناس ارشد | مشاور حرفه اي تغذيه ورزشي

سوالی دارید؟ از طریق تلگرام نیز میتوانید با ما در ارتباط باشید :) ارسال پیام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: