ناجی اولین سیستم مشاوره تغذیه تلفنی در کشور
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آیا آب معدنی برای سلامتی مفید است؟

دسته بندی :وبلاگ آموزشی ۳۰ مهر ۱۳۹۸ معصومه کریم نجات 3465 مشاهده
آب معدنی یا آشامیدنی؟

آب معدنی از منابع و چشمه های زیرزمینی طبیعی، تأمین می شود. این نوشیدنی از نظر مواد معدنی مورد نیاز، میزان بالایی از کلسیم، منیزیم و سدیم بسیار را دارا می باشد. بنابراین، نوشیدن آب معدنی ممکن است برای سلامتی مزایایی را به همراه داشته باشد. در این مقاله به بحث در مورد مزایای آب معدنی، فواید بالقوه آن بر سلامتی و مقایسه آن با سایر انواع آب می پردازیم.

آب معدنی چیست؟

برخلاف انواع دیگر آب، آب معدنی در محل سرچشمه ی خود بطری می شود و حاوی مواد معدنی طبیعی و سایر عناصر کمیاب است. طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA)، آب معدنی باید حداقل 250 واحد در میلیون (ppm) از کل مواد جامد محلول – یا مواد معدنی و عناصر کمیاب – از منبع را داشته باشد. افزودن مواد معدنی به داخل بطری مجاز نیست. بر خلاف سودا، آب معدنی گازدار به طور طبیعی گازدار است، اما اضافه کردن یا از بین بردن گاز دی اکسید کربن (CO2) به بطری آب مجاز است.

همانطور که از نام آن پیداست، آب معدنی می تواند حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی و سایر ترکیبات طبیعی از جمله منیزیم، کلسیم، بی کربنات، سدیم، سولفات، کلراید و فلوراید باشد. نوع و مقادیر مواد معدنی داخل آب، بستگی به این دارد که آب از کجا می آید. در نتیجه، فواید سلامتی، عطر و طعم آب معدنی بسیار متفاوت است.

در نهایت در حالی که آبی که از شیر می آید، می تواند برخی مواد معدنی را تأمین کند، آب معدنی دارای ترکیبات بیشتری است.

مزایای آب معدنی بر سلامتی

به دلیل ترکیبات بی نظیر مواد معدنی و ترکیبات آلی، آب معدنی طبیعی حتماً می تواند مزایای زیادی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

 

ممکن است سلامت استخوان ها را بهبود بخشد

مصرف کافی کلسیم برای سلامتی استخوان در تمام مراحل زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا به رشد و حفظ استخوان ها کمک می کند. مشخص شده که آب معدنی منبع خوبی برای کلسیم است. در واقع، مطالعات نشان داده اند که بدن شما می تواند کلسیم را از آب معدنی به همان اندازه محصولات لبنی به طور مؤثر جذب کند.

یک مطالعه بر روی 255 زن یائسه نشان داد، افرادی که مرتباً آب معدنی غنی از کلسیم می نوشیدند، تراکم توده استخوانی در آنها به طور قابل توجهی بالاتر از کسانی بود که آب با سطح پایین تر کلسیم می نوشیدند. علاوه بر این، بی کربنات و منیزیم موجود در آب معدنی به استقامت استخوان ها کمک می کند.

ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند

تحقیقات نشان می دهد که سطح نامناسب کلسیم و منیزیم ممکن است در فشار خون بالا نقش داشته باشد، که این یک عامل خطر برای بیماری های قلبی است. یک مطالعه اخیراً نشان داده است که با آب آشامیدنی حاوی منیزیم و کلسیم، فشار خون به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. با توجه به اینکه آب معدنی می تواند منبع خوبی برای هر دو ماده مغذی باشد، نوشیدن آن ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند، به خصوص در افرادی که سطح فشار خون بالایی دارند.

یک مطالعه 4 هفته ای بر روی 70 بزرگسال با فشار خون بالاتر از حد نرمال نشان داد که نوشیدن حداقل 34 اونس (1 لیتر) آب معدنی طبیعی در روز میزان فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. با این حال، در بررسی 20 مطالعه با هدف بررسی تأثیر آب معدنی بر فشار خون  نتایج متناقضی یافت شد. بنابراین، برای فهمیدن بهتر رابطه بین نوشیدن آب معدنی و فشار خون مطالعات بیشتری لازم است.

ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد

آب معدنی گازدار ممکن است از شما در برابر بیماری های قلبی محافظت کند. دو مطالعه در زنان یائسه نشان داد که نوشیدن 34-17 اونس (5/0 لیتر) آب معدنی گازدار در روز به طور قابل توجهی سطح تری گلیسیریدها و کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد، در حالی که سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد.

همچنین منیزیم موجود در این آب می تواند به سلامت قلب کمک کند، زیرا در یک مطالعه سطح بالا نشان داده شد که، منیزیم موجود در آب با کاهش خطر مرگ در اثر بیماری قلبی مرتبط است.

با وجود همه این موارد، مطالعات طولانی مدت و بیشتری برای تعیین چگونگی تأثیر نوشیدن آب معدنی بر روی سلامت سلامت قلب مورد نیاز است.

به بهبود یبوست می تواند کمک کند

آب معدنی غنی از منیزیم، به جلوگیری و درمان یبوست کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند که منیزیم آب را به داخل روده می کشد و ماهیچه های روده را شل می کند. این باعث می شود مدفوع راحت تر و روان تر دفع شود. یک مطالعه 6 هفته ای بر روی 106 نفر مبتلا به یبوست عملکردی نشان داد که نوشیدن 17 اونس (500 میلی لیتر) آب معدنی غنی از منیزیم و سولفات در روز به طور قابل توجهی باعث بهبود دفعات حرکت روده و دفع مدفوع می شود.

این نکته را فراموش نکنید که نوشیدن میزان کافی مایعات – صرف نظر از محتوای مواد معدنی – باعث بهبود هضم و کمک به حرکات منظم روده می شود.

اشکالات احتمالی

اگرچه نوشیدن آب معدنی برای بیشتر افراد بی خطر است، اما برخی از مارک های آب معدنی برای کسانی که به رژیم کم سدیم نیاز دارند، به خاطر سطح بالای سدیم موجود در آب مناسب نیست.

علاوه بر این، نگرانی هایی در مورد محتوای میکروپلاستیک آب معدنی موجود در بطری های پلاستیکی وجود دارد. در حالی که اثرات طولانی مدت میکروپلاستیک بر سلامتی هنوز ناشناخته است، مطالعات اولیه بر روی حیوانات و لوله آزمایش نشان می دهد که این ذرات کوچک می توانند در بدن شما جمع شوند و التهاب را افزایش دهند.

در نهایت آب معدنی گازدار اسیدی تر از آب معمولی است و قرار گرفتن در معرض اسید ممکن است به مینای دندان شما آسیب برساند. در حالی که تحقیقات محدودی در این زمینه انجام شده است، یک مطالعه نشان داد که آب معدنی گازدار فقط کمی بیشتر از آب معمولی شیر و 100 برابر کمتر از نوشیدنی های شیرین باعث آسیب دیدن مینای دندان می شود.

در پایان

آب معدنی از سرچشمه های طبیعی به دست می آید و در همان جا نیز وارد بطری می شود و اغلب حاوی مواد معدنی ضروری به ویژه کلسیم و منیزیم است. در حالی که ترکیب معدنی موجود در آب معدنی دقیقاً بستگی به آن دارد که آب از کجا سرچشمه دارد، نوشیدن آن ممکن است مزایای مختلفی برای سلامتی داشته باشد. با این وجود روش های دیگری نیز برای به دست آوردن این مواد معدنی وجود دارد. بنابراین، انتخاب بین آب شیر و آب معدنی انتخابی است که باید بر اساس علاقه و الویت شخص شما صورت بگیرد.

مترجم: معصومه کریم نجات

منبع:  healthline

معصومه کریم نجات
معصومه کریم نجات

معصومه کریم نجات | کارشناس ارشد | مشاور حرفه اي تغذيه ورزشي

سوالی دارید؟ از طریق تلگرام نیز میتوانید با ما در ارتباط باشید :) ارسال پیام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. Avatarمریم گفته؛
  ۰۵:۳۲ ۱۳۹۸/۰۸/۰۱

  مطلب جالبی بود.

  • معصومه کریم نجاتمعصومه کریم نجات گفته؛
   ۰۵:۳۸ ۱۳۹۸/۰۸/۲۲

   باسلام و احترام
   ممنون از توجه شما.

 2. Avatarعلیرضا گفته؛
  ۰۴:۵۵ ۱۳۹۸/۰۸/۰۲

  چه جالب واقعا

  • معصومه کریم نجاتمعصومه کریم نجات گفته؛
   ۰۵:۳۸ ۱۳۹۸/۰۸/۲۲

   باسلام و احترام
   ممنون از توجه شما.

 3. Avatarمحمد میرزازاده گفته؛
  ۰۴:۵۷ ۱۳۹۸/۰۹/۰۶

  توی ایران که از شیر آب بطری هارو پر میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
Call Now Button